ZAWÓD TRENER, SZKOLENIOWIEC

Event Date: 8 June 2016

Zawód, który koncentruje się na przekazaniu wiedzy, umiejętności lub kształtowaniu postaw u uczestników, przez realizację usług edukacyjnych – m.in. szkoleń, warsztatów, treningów, seminariów, webinarów, kursów, wykładów, prelekcji.

Trenerzy i szkoleniowcy pracują w następujących modelach:

 • Trenerzy wewnętrzni – zatrudnieni w danej firmie, realizują szkolenia dla jej pracowników w ramach etatu. Pracują w jednej branży, poznają pracowników dla których prowadzą szkolenia wraz ze specyfiką i know-how firmy.
  Ten model charakteryzuje stałość związana z zatrudnieniem, wynagrodzenie, benefity.
  Jest to najtańszy sposób realizacji dużej ilości szkoleń z perspektywy klientów i pracodawców.
  Z portalu wynagrodzenia.pl wynika, że trenerzy HR zarabiają średnio 5927,00 zł brutto miesięcznie, przy czym kwota ta może wahać się pomiędzy 4500,00 zł a 8000,00 zł.
  (zródło: http://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-trener-w-dziale-hr)
 • Trenerzy zatrudnieni w firmach szkoleniowych – trenerzy pracujący lub stale współpracujący z firmą szkoleniową -> realizują szkolenia dla jej klientów oraz prowadzą szkolenia otwarte wraz ze wszystkimi zadaniami związanymi z organizacją szkoleń. Podział zadań i specyfika jest zależna od firmy szkoleniowej.
  W zakresie wynagrodzenia otrzymują stałe wynagrodzenie bazowe wraz z dodatkowym wynagrodzeniem odpowiadającym liczbie zrealizowanych dni szkoleniowych.
 • Wolni strzelcy – w tym modelu pracują trenerzy, którzy szkolą na umowy zlecenie, umowy o pracę lub dzieło oraz trenerzy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie zatrudniają i nie tworzą zespołu.
  W tym modelu wynik finansowy jest zależny od ilości zleceń oraz umiejętności sieciowania i tworzenia marki osobistej.

Przykładowe stawki dla wolnych strzelców to:
30-70 złotych za godzinę przy zleceniach szkoleń realizowanych w ramach przetargów oraz małych funduszach grantowych.

100-350 złotych za godzinę przy realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych.

 • Właściciele firm i instytucji szkoleniowych – zarządzający tymi podmiotami i równolegle prowadzącymi część szkoleń. Wynik finansowy jest zależny od strategii realizacji szkoleń, biznesplanu oraz skuteczności.
  Przykładowo organizując trzy szkolenia otwarte odpłatne w jednym miesiącu, każde dla 10 osób za 350,00 złotych – przychody wynoszą 10500,00 zł.
  Przy szkoleniach zamkniętych stawki zależą od wielu czynników oraz klientów, jednak uśredniając kwoty i sektory stawki wynoszą od 4000,00 do 12000,00 zł za realizację dwóch dni dla firmy szkoleniowej.
  Właściciele firm i instytucji szkoleniowych planują proces organizacji szkoleń otwartych i zamkniętych, aby realizować wizję, misję i plan podmiotu, który tworzą.

Osoba, która wykonuje zawód trenera powinna być specjalistą w danej branży, do tego powinna posiadać własne doświadczenia w temacie, z którego chce szkolić innych.

Dobry trener powinien także posiadać i rozwijać wiedzę i umiejętności metodyczne, psychologiczne, komunikacyjne, socjologiczne.

Charakterystyczny dla tego zawodu jest nieregularny czas pracy np. częsta praca w weekendy, większa liczba pracy w konkretnych miesiącach, wysoka mobilność.

CECHY DOBREGO TRENERA:

 • icon

  KOMUNIKACJA

  Na pewno, w tym zawodzie niezbędne jest by lubić pracę z ludźmi, a tym samym umieć ich słuchać i jasno przekazywać komunikaty. Ważny jest język trenera, by był jasny i zrozumiały dla odbiorców.

 • icon

  ELASTYCZNOŚĆ

  Każda grupa szkoleniowa jest różna, z każdym pracuje się inaczej, dlatego ważne jest by trener był elastyczny, potrafił dostosować rodzaj, poziom ćwiczeń do grupy, potrafił zaktywizować uczestników.

  W grupach pojawiają się także trudni uczestnicy oraz konflikty. Niezbędna jest wiedza i umiejętności trenera w zakresie dynamiki procesów grupowych, postępowania i rozwiązywania konfliktów.

 • icon

  OBSERWACJA

  Trener musi wykazać się dużą umiejętnością obserwacji uczestników, grupy, by dostrzec wszystkie zachodzące w grupie procesy, na które należy odpowiednio zareagować.

 • icon

  GOTOWOŚĆ DO DOSKONALENIA

  Osoba, która przekazuje wiedzę i umiejętności musi ciągle podnosić swoją wiedzę, kształcić się, podnosić swoje kwalifikacje, by być na bieżąco z najnowszymi teoriami, by być konkurencyjnym na rynku pracy.

STATYSTYKI

Z badań Rejestru Usług Szkoleniowych wynika, iż w 2016 roku w Polsce było 13 521[1] instytucji szkoleniowych wpisanych do RIS.

Wśród tematów szkoleń, największy obszar stanowił rozwój osobowości i kariery zawodowej.[2]

Trenerem tak naprawdę może zostać każdy z predyspozycjami i pracowitością, ale aby być DOBRYM trenerem należy cały czas podnosi swoją wiedzę i szlifować umiejętności.

Pierwszym etapem jest zrobienie kursu, który umożliwi zdobycie certyfikatu w zawodzie trenera. Szkół trenerskich jest wiele, przy wyborze warto wziąć pod uwagę doświadczenie, akredytacje oraz ilość uczestników i długość działania.

[1] http://stor.praca.gov.pl/portal/resources/ris/statystyki/lInstytucjiZPodzialemTeryt?rok=2016&czyMiejscowosci=false

[2] http://www.pkobp.pl/media_files/6df66082-489e-441f-9413-f66a726c945b.pdf

« 2019-11 »

Pon Wt Śr Czw Pią Sob Nie
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • There are no upcoming events.

ZADAJ PYTANIE

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości