Opis:
Do oceny i analizy zjawisk lub problemów w kategoriach przyczyn i skutków może posłużyć Diagram Ishikawy (Kaoru Ishikawa, profesor Uniwersytetu Tokijskiego). Zwany jest również diagramem ryby.
To propozycja graficznego sposobu porządkowania analizy przyczyn i skutków. Diagram Ishikawy funkcjonuje w różnych dziedzinach, między innymi w usługach czy zarządzaniu projektami. Początkowo jego zastosowanie ograniczało się do przemysłu.
Ważne jest, aby w jego tworzeniu brało udział jak najwięcej osób z wiedzą lub doświadczeniem
z różnych dyscyplin, by każdy mógł wypowiedzieć się, podać swoje pomysły.
Diagram służy do głębszej analizy zidentyfikowanych wcześniej najważniejszych problemów. Dzięki temu narzędziu można pogrupować odkryte przyczyny. Jego przygotowanie rozpoczyna się
od zapisania nazwy problemu i ustalenia głównych kategorii jego przyczyn. Poszukując kategorii analizy warto skorzystać z metody 5M. Modyfikując kategorie można wprowadzać nowe obszary badawcze.
Taki sposób pracy pobudza grupę do krytycznego myślenia i samodzielnego szukania informacji.
Korzyści z zastosowania metody:
Kategorie przyczyn/skutków danego zjawiska:
5M
Warianty:
Powyższe kategorie nie są wyczerpane. Można dodać te, które jak najlepiej będą charakteryzowały dane problematyczne zjawisko.
Na przykład:
Narzędzie przydatne, gdy istotne jest rozpoznanie, które z występujących zjawisk leżą u podstaw rozpatrywanego problemu. Przygotowuje się go w następujący sposób:
Z diagramem pracuje się, aż do wyczerpania przyczyn i skutków. Warto porządkować je np. po lewej stronie każdej z pięciu osi skutki a po lewej przyczyny.
Każda podprzyczyna może mieć własną przyczynę.
Przykłady:
https://www.mindtools.com/pages/article/newTMC_03.htm
http://asq.org/learn-about-quality/cause-analysis-tools/overview/fishbone.html
https://www.cms.gov/Medicare/Provider-Enrollment-and-Certification/QAPI/downloads/FishboneRevised.pdf
[mini-calendar]
[upcoming-events]