Opis:
Podejście procesowe w zarządzaniu zrodziło się z idei Business process re-engineering (BPR) zapoczątkowanej na początku lat 90 koncentrującej się na analizie i świadomym projektowaniu wszystkich procesów organizacji, lub danego przedsięwzięcia. Jest to model wykorzystywany w wielu firmach. Ponieważ zarządzanie procesowe w rezultacie prowadzi do efektywnej, skoncentrowanej
na celach pracy zespołów, minimalizuje obszary ryzyka, co przekłada się na jakość świadczenia usług organizacji oraz zmniejszenia kosztów funkcjonowania.
Możesz wykorzystać podejście procesowe w nauczaniu studentów, tym samym przyzwyczajać studentów do standardów w jakich będą funkcjonować jako pracownicy.
Zarządzanie procesowe znane jest również jako zarządzanie zmianą.[1] Wiąże się ono z teoriami zarządzania jakością.
William Edward Deming ojciec zarządzania jakością, opracował (w latach 1951, 1986) cykl ilustrujący zarządzanie procesowe w odniesieniu do wykonywania zadań i realizacji procesów.
Cykl Deminga[2] inaczej zwany PDCA obejmuje 4 etapy:
Strukturę można zastosować do:
______________________________________________________________________
Instrukcja jak prowadzić projekt z wykorzystaniem cyklu Deminga
Aby cykl Deminga był skuteczny, w każdym z czterech etapów należy wykonać pewne czynności.
Etap I „Planowanie” to dokładna analiza obecnej sytuacji oraz wskazanie i opisanie procesów, które wymagają ulepszenia.
W jego ramach należy zdefiniować proces, który zamierza się usprawnić wskazując jego:
Następnie:
Zdefiniuj:
Etap II „Wdrażanie” to moment, kiedy testujesz plan. Mała skala działania minimalizuje skutki możliwości niedociągnięć i dostarcza materiałów, wniosków służących usprawnianiu modyfikowanego procesu. Na tym etapie możesz instruować i szkolić swój zespół.
Etap III „Sprawdzanie”
Często pierwotne rozwiązanie musi zostać zmodyfikowane lub odrzucone. Jeśli widzisz konieczność modyfikacji rozpocznij od etapu I lub II zależnie od oczekiwań i zdiagnozowanych przyczyn niepowodzenia lub niskiej jakości.
Etap IV „Ulepszanie”
Kiedy zakończysz ostatni etap powróć na początek cyklu. Może jeszcze jest coś, co możesz usprawnić
w procesach Twojej organizacji? Cykl Deminga można wykorzystać do poprawy, udoskonalenia danego procesu w określonym projekcie, ale także do większych zmian, np. w koncepcji działania całej firmy, organizacji.
Przykład:
http://asq.org/learn-about-quality/project-planning-tools/overview/pdca-cycle.html
[1] Definicja Business process re-engineering (BPR): http://www.businessdictionary.com/definition/business-process-reengineering-BPR.html, 02.10.2015
[2] Cykl Deminga: http://www.governica.com/Cykl_Deminga (dostęp 02.10.2015)
[mini-calendar]
[upcoming-events]